Kontakt

Välkommen till Bankeryds tennisklubb. Vår förening bildades 1958 och har idag ca 500 medlemmar. Vi äger vår tennisanläggning Furuvikshallen, som består av tre inomhusbanor med bolltexunderlag (filt) samt två utomhusbanor med grus. I vår tennishall finns ett café och även ett litet gym som är öppet för alla våra medlemmar.

Under året arrangerar vi tre nationella tävlingar, Bankeryds Open, Bankeryds Open och Bankeryds Dubbeln.

Det centrala i klubbens målsättningar är att ha roligt tillsammans och att få alla att känna trivsel runt vårt gemensamma intresse tennis.En mycket viktig del i klubben är tränings- och tävlingsverksamheten. Här satsar vi mycket på att hålla en bra kvalité i vår tennisträning, allt från tennisskola och tävlingsgrupp till vuxentennis.

Vid sidan av tennisen har vi en vaktmästare, Mats Broberg som arbetar heltid mån-fredag 08-16.

Ledningen

PositionNamnTelefonnr.E-mail
Ordförande:Torgny Karlsson076-616 74 06togge.karlsson telia.com
Chefstränare:Leo Öberg070-4809564 leo@bankerydstk.se
Tränare:Marius Tunaru073-5375797marius.tunaru@hotmail.com
Vaktmästare: Mats Broberg036-378742mats.broberg@bankerydstk.se
Tennishallen: 036-378742info@bankerydstk.se

Postadress: Bankeryds TK, Furuvikshallen, Verkstadsvägen 2, 564 35 Bankeryd.
Bankgiro: 678-0191
E-post: info@bankerydstk.se

Styrelsen

Namn - positionE-mail
Torgny Karlsson – ordförandetogge.karlsson telia.com
Jonas Rydh jonas@greatliving.se
Elisabeth Berglundelisabeth.e.berglund@gmail.com
Per Svenssonper.svensson@golf.se
Daniel Eklund daniel.eklund@se.alteams.com
Håkan Strahl hakan@garageexperten.com

Tränare

NamnE-mail
Leo Öbergleo@bankerydstk.se
Marius Tunaru marius@bankerydstk.se